05 Kasım 2014 Çarşamba 11:10
132 Okunma
Şaibeli Ruhsat İddiasina Mimarlardan İnceleme
Mimarlar Odası Adana Şubesi, CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı’nın 30 Mart yerel seçimler öncesi Seyhan Belediyesi’nden ruhsat alan projelerin şaibeli şekilde ruhsatlandırıldığı iddiaları üzerine inceleme komisyonu kurdu.
Mimarlar Odası Adana Şubesi’nden yapılan açıklamada, son zamanlarda yerel basında çıkan haberlerde 30 Mart yerel seçimleri öncesi Seyhan Belediyesi’nden ruhsat alan projelerin şaibeli şekilde ruhsatlandırıldığı, özellikle bir mimarın üretemeyeceği kadar çok projenin bir bürodan çıkmış olmasından endişe duyulduğu belirtilerek CHP Milletvekili Ali Demirçalı’nın 20-21 ve 30 Ekim tarihli basın bildirilerinde Seyhan Belediye Eski Başkanı Azim Öztürk’ün yönlendirmesiyle bir mimari büroya, özellikle seçimden önceki bir ayda ve seçimden sonraki 2 günde verilen yapı ruhsatlarına şaibe karıştırıldığı iddialarına yer verildi.
SAHTE DÜZENLEMELERLE İNŞAAT RUHSATLARI ALINDIĞI İDDİA EDİLDİ
Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
"Sayın milletvekili bahse konu basın açıklamalarında bahsi geçen mimari büroya başvuran inşaat firmalarına yapı ruhsatı alınması işlemlerinde ayrıcalık sağlandığından bahsetmiş; ’İmarı kapalı alanlarda kişisel ilişkiler ile imar durumu verilerek, herkesin imar durumu alıp inşaata başlayamadığı bu alanlarda belediye yetkililerince bir mimarın bürosu adres gösterilerek onun aracılığı ile kişiye özel imar durumu ayrıcalığı sağlandığını, yine Seyhan Belediyesi’nin yeni yapılaşma bölgelerinde bu mimarlık bürosu aracılığı ile hava uçuş kotu (mania) yok sayılarak kişilere özel kat artırımları ile ruhsatlar verdiğini, bu büro aracılığı ile alınmış bazı ruhsatlarda bugünkü belediye yetkililerince yapılan ön incelemede sahte düzenlemelerle bile inşaat ruhsatı alındığını’ iddia etmiştir."
"MESLEKTAŞLARIMIZIN VE KAMUOYUNUN VİCDANINI RAHATSIZ ETMEKTE"
Mimarlar Odası Adana Şubesi, bir mimarla ilgili ortaya atılan iddiaların araştırılması ve gerçeklere ulaşılmasının zorunluluk olduğunu vurguladığı açıklamasında, şu görüşlere yer verildi;;
"İddiaların açığa kavuşturulması ve adı geçen üyemiz ile ilgili spekülasyonların ortadan kaldırılması için, ilgili tüm adımlar Odamız tarafından kararlılıkla atılacaktır. Konuyla ilgili inceleme komisyonu oluşturulmuştur. Komisyonumuz sadece adı geçen mimarla ilgili değil, diğer mimarlar için ilgili idarelere yazılar yazılmış ve soruşturma başlatmıştır. Ortaya atılan söz konusu iddiaların doğru kabul edilmesi ya da araştırmalar sonunda doğru çıkması durumunda adı geçen meslektaşımızın; haksız rekabete yol açacak kişisel çıkar ilişkileri içerisinde bulunduğu, müşterilerine ve kendisine bu konuda haksız kazanç sağladığı, kanunlara ve teknik gerekliliklere aykırı usulsüz ruhsat alınmasına aracılık ederek insan sağlığını ve kentimizin yapılı çevresini bozduğu, mesleğimizin toplumdaki algısını bozarak itibarını ve saygınlığını zedelediği şüphesi doğrulanacaktır ve bu durum örgütümüzün yönetmeliklerine aykırı olduğu gibi, halihazırda meslektaşlarımızın ve kamuoyunun vicdanını da rahatsız etmektedir."
"MİMARLAR ODASI ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ KARARLILIKLA YAPACAKTIR"
İnceleme Komisyonu’nun konuyla ilgili soruşturmaya başladığı vurgulanan açıklamada, "Bu iddialarla ilgili Mimarlar Odası, üzerine düşen görevi kararlılıkla yapacaktır. Üyelerimiz arasındaki haksız rekabeti ortadan kaldırabilmek, usulsüz ruhsatların ve uygulamaların önüne geçebilmek, ancak doğru ve kararlı uygulanan mesleki denetim uygulaması ile mümkün olacaktır. Sayın milletvekilinin bahsettiği tarih aralığı odaların mesleki denetim hakkının elinden alındığı, merkezi hükümetin odalar tarafından mesleki denetim yapılmaması yönünde torba yasalar, yönetmelikler, tebliğler çıkardığı, belediyelerin de durumu fırsat bilip bu olumsuzluğu sahiplendiği bir dönemdir. Oda’larla 22 Eylül 2014 tarihinde mesleki denetim protokolü imzalayan yeni Seyhan Belediye Başkanımız Sayın Zeydan Karalar bu konudaki duyarlılığını göstermiştir. Şayet mesleki denetim o tarihlerde de uygulanıyor olsaydı bu olumsuzluklar yaşanmayacaktı. Sayın belediye başkanımızın aynı duyarlılığı bu konunun aydınlatılmasında da göstereceğini umut ediyoruz. Diğer ilçe belediyelerinden de aynı duyarlılığı bekliyoruz."
Son Güncelleme: 05.11.2014 11:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.