05 Kasım 2014 Çarşamba 12:10
48 Okunma
Ab Euro Bölgesi’nin Ekonomik Büyüme Beklentisini Düşürdü

İSTANBUL, 5 Kasım () - Avrupa Birliği (AB) dün yaptığı bir açıklamada yatırımların azalması ve Ukrayna ve Ortadoğu gibi bölgelerde yaşanan siyasi gerginliklerden dolayı büyüme beklentilerini hem bu yıl hem de önümüzdeki yıl için düşürdüğünü duyurdu.

Gabriele Steinhuaser'in The Wall Street Journal Türkiye'de (www.wsj.com.tr) yayımlanan haberinde, Türkiye'nin en önemli ihracat pazarı olan Euro Bölgesi ülkelerindeki ekonomik gelişmeler ve öngörüler üzerinde duruluyor.

AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamada enflasyonun da en azından 2016 yılına kadar yüzde 2 hedefinin altında kalacağı tahmininde bulunuldu.

Düşük büyüme ve düşük enflasyon İtalya ve Yunanistan gibi hali hazırda zorluk yaşayan ülkelere daha fazla zorluk yaşatıyor. Bu durum aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) doğrudan varlık alımları gibi daha agresif önlemlere başvurmasını da beraberinde getirebilir.

Her ne kadar birçok analist AMB’nin yarın gerçekleştireceği toplantısından sonra ekstra bir önlem almayacağını düşünse de bu yeni açıklanan beklentileri doğrultusunda ileri dönemlerde yeni adımların atılmasına dair beklentiler artıyor.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada Euro Bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 0.8 büyüyeceği öngörülürken, bu rakam daha önce yüzde 1.2 olarak açıklanmıştı. Bir önceki tahminin yüzde 1.7 yönünde olduğu 2015 büyüme tahmini ise yüzde 1.1’e çekilirken, 2016’da yüzde 1.7 büyüme gerçekleştirileceği tahmininde bulunuldu.

Euro Bölgesi ekonomik büyüme beklentilerinin düşmesinde en büyük etken Almanya, Fransa ve İtalya gibi büyük ülkelerde yaşanan düşük büyümeden kaynaklanırken, İtalya’nın bu yıl yüzde 0.4 daralması bekleniyor.

Avrupa Komisyonu’nun istihdam ve büyümeden sorumlu başkan yardımcısı Jyrki Katainen, “Ekonomik ve iş bakımından durumlar yeterince hızlı iyileşmiyor” ifadelerini kullandı.

Resim yalnızca Birleşik Krallık’ın da yer aldığı AB’nin geneline bakıldığında iyileşiyor. Bahar ayında yüzde 1.6 büyüyeceği tahmin edilen Avrupa Birliği’ne dair büyüme tahmini yüzde 1.3’e indirildi. Avrupa Birliği’nin önümüzdeki yıl ise yüzde 1.5 ve 2016 yılında yüzde 2 büyüyeceği tahmin ediliyor.

Komisyon bahar aylarında altını çizdiği düşük enflasyon ve zayıf gelişen piyasa performansının da içinde olduğu bazı zorlukların artık daha gözle görülür hale geldiğini ve Avrupa’da talep ve yatırımın da artık daha kötü bir hal aldığını belirtti. Komisyon bununla beraber Fed’in varlık alımlarını sonlandırmasının ardından finansal piyasalarda yaşanacak bir durgunluğun Avrupa’ya zarar vermeye devam edebileceği yönünde de uyarı yaptı.

Komisyon ekonomik kriz boyunca büyüme beklentilerini yeni kemer sıkma politikalarının etkilerini yeterince iyi anlayamadığı ve bazı ülkelerdeki finansal problemleri yerinde belirleyemediği için birkaç kez düşürmek zorunda kaldı.

Örneğin 2011 yılının sonbahar aylarında komisyon Euro Bölgesi’nin 2013 yılında yüzde 1.3 büyüyeceği tahminini açıklamıştı. Bir yıl sonra 2013 yılı büyüme tahminini düşürerek bunu yüzde 0.1’e çekti. 2013 yılı sonbahar dönemi itibariyle Euro Bölgesi’nin yüzde 0.4 daraldığı görüldü. Bölge ekonomisi o yılı yüzde 0.5 daralma ile bitirirken, benzer bir hareket 2014 yılında da gözlemlendi.

Katainen beklentilerin “en iyi uzmanlıklar çerçevesinde yapıldığını” belirtirken, IMF gibi bazı diğer kurumlar tarafından yapılan beklentilerin de yerini bulmadığını hatırlattı. Katainen, “Geçtiğimiz 7 yıl boyunca tahmin açıklayan kurumların hepsi az veya çok yanlış çıktı” ifadelerini kullandı.

Ekonomik beklentilerin ne kadar çabuk eskiyeceğini ise komisyonun enflasyon beklentileri gösterdi. Komisyon Euro Bölgesi’nde fiyatların bu yıl yüzde 0.5 ve 2015 yılında yüzde 0.8 yükseleceği tahmininde bulundu. Bu rakamlar yalnızca 2 ay önce açıklanan yüzde 0.6 ve yüzde 1.1’lik beklentilerin altında.

Öte yandan birkaç olumlu nokta da vardı. 2010’da kurtarma paketi alan ikinci Euro Bölgesi ekonomisi olan İrlanda’nın bu yıl yüzde 4,6 ile AB’de en hızlı büyümeyi kaydetmesi bekleniyor. İngiltere’nin 2014’teki büyümesi de yukarı revize edilerek yüzde 2,7’den yüzde 3,1’e çıkarıldı.

Diğer ülkeler içinse tahminler yeni harcama kesintilerini ya da komisyon bu ayın ilerleyen zamanlarda ülke bütçelerinin değerlendirmesini yayınladığında yaptırımları tetikleyebilir. Komisyon Fransa’nın bütçe açığı/GSYH oranının bu yıl yüzde 4,4’e, önümüzdeki yıl da yüzde 4,5’e yükselmesini bekliyor. Bu beklenti, Fransa’nın 2015’e kadar bütçe açığını yüzde 3’e düşürme vaadini de yerine getiremeyeceğine işaret ediyor.

Fransa Maliye Bakanı Michel Sapin, tahminlerin, harcama kesintileri için ek zaman tanınması talebini desteklediğini savunarak, “Bütçe açığını düşürme hızının, duruma göre ayarlanması gerektiğini söylediğimde, komisyonun bundan sonuç çıkarması gerekiyor” dedi.

Ancak komisyon, beklenenden zayıf ekonominin etkileri dışında Fransa’nın bütçe açığı/GSYH oranını bu yıl yalnızca yüzde 0,3 indirdiğini ve yüzde 0,8 vaadini yerine getirmediğini söyledi. BU da Paris’i gerekli adımları atamaması hâlinde GSYH’nin yüzde 0,2’si oranında finansal yaptırımlarla karşı karşıya bırakabilir.

İtalya da çok yüksek olan hükümet borcunu azaltması yönünde yeni baskılarla karşılaşabilir. Komisyon, İtalya’nın hükümet borcunun önümüzdeki yılın sonuna kadar GSYH’nin 133.8’ine tırmanmasını bekliyor.

—Bu yazıya William Horobin ve Brian Blackstone katkıda bulundu.

(http://www.wsj.com.tr/articles/SB11186790908283423711204580257690298993432?mod=dhlturkeyfeed)

 

Son Güncelleme: 05.11.2014 12:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.