24 Kasım 2014 Pazartesi 15:42
63 Okunma
Reel Kesim Güven Endeksi Kasım'da 4.2 Puan Azaldı

İSTANBUL, 24 Kasım () - Reel kesim güven endeksi Kasım ayında bir önceki aya göre 4.2 puan azalarak 102.7 puan düzeyine geriledi.

Merkez Bankası verilerine göre, mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 1.4 puan azalarak 108.4 puan düzeyine düştü.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Genel gidişat ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam, mevcut toplam sipariş miktarı ve mevcut mamul mal stoku miktarı endeksi azalış yönünde etkiledi" denildi.

Merkez Bankası'nın reel kesim güven endeksini oluşturduğu ankete katılanlardan, içinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 12.0'ye ve aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 77.3'e yükselirken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 10.7'ye geriledi.

SİPARİŞ VE İHRACAT BEKLENTİLERİ ZAYIFLADI
Açıklamada, "Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıflayarak devam ettiği görülmektedir. İhracat sipariş miktarında bir önceki ayda artış bildirenler lehine olan seyrin azalış bildirenler lehine döndüğü gözleniyor" denildi.

TOPLAM SİPARİŞLER VE MAL STOKLARI
Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre güçlenerek devam ettiğine işaret edilen Merkez Bankası açıklamasında, "Mevcut mamul mal stoklarının mevsim normallerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin yerini mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelere bıraktığı gözleniyor" saptakası yapıldı.

İSTİHDAM ARTIŞI BEKLENTİSİ ZAYIFLADI
"Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre zayıfladığı görülüyor" diye devam eden Merkez Bankası açıklamasında, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış beklentilerinin bir önceki aya göre zayıfladığı vurgulandı,

BİRİM MALİYETLERİNDE ARTIŞ BEKLEYENLER
Buna karşılık, gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin artış beklentilerinin ise güçlendiği belirtilen açıklamada, "Ortalama birim maliyetlerde son üç ayda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıflayarak devam ettiği görülmektedir" denildi.

Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentileri de bir miktar zayıflarken, gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya kıyasla 0.1 puan artarak yüzde 9.2 düzeyine yükseldi.

İYİMSER, İSTİKRARLI VE KÖTÜMSER
Endeksin 100 değerinden büyük olması ekonomik faaliyetlerde iyimser görünüm; 100'den küçük olması ekonomik faaliyetlerde kötümser görünüm, 100 olması ise ekonomik faaliyetlerde istikrarlı görünüm olduğunu gösteriyor.

 

Son Güncelleme: 24.11.2014 15:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.