09 Aralık 2014 Salı 15:10
55 Okunma
ARINÇ'IN SÖZLERİ, MANİSA'DA 'SARUHAN' TARTIŞMASI BAŞLATTI
BAŞBAKAN Yardımcısı Bülent Arınç'ın Manisa programında şehirler ile özellikle Celal Bayar Üniversitesi'nin isimlerinin değişebileceğine yönelik yaptığı açıklama kentte tartışmalara yol açtı. Muhalefet partilerinin temsilcileri tepki gösterirken, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Coşkun, "Bizce olumlu. Saruhan'a bağlı olan Menemen ve Foça da tekrar bize bağlanmalı" dedi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın dünkü Manisa programında bazı kentlerin isimlerinin değişebileceğini, Manisa'nın eski adı Saruhan'ın ve Celal Bayar Üniversitesi'ninin adının tartışılması gerektiğini söylemesi, kentte yeni bir polemiğin de fitilini ateşledi.
MHP'Lİ BAYKAN: AMAÇ GÜNDEM YARATMAK
Demokrasi gereği olası bir değişikliğin halka sorulması gerektiğini söyleyen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Cengiz Ergün, "Ben yasalara uygun hareket eden ve demokrasiye inanmış bir belediye başkanıyım. Ad değiştirme konusunun zamanlamasını gündem yaratma olarak görüyorum. Bu konuda yorum yapmamın uygun olmadığını belirterek sadece şunu söyleyebilirim. Demokrasiye inanlar böyle konuları mutlaka halka sormalıdırlar. İki tane yeni ilçemiz oldu. Şehzadeler ve Yunus Emre. 'Biz yaptık oldu' dediler, şipşak adları kondu. Orada oturanlara sorulsaydı bir konsensüs sağlansaydı çok daha yerinde olurdu. Polemik yapılmazdı. Demokrasinin gereği de budur" diye konuştu.
MHP Manisa İl Başkanı Tanju Balatlı da "Böyle saçma sapan bir şeyi kabul edemiyoruz. Manisa'nın adı artık dünyada tanınmıştır. Dünya çapında en iyi yatırım yapılacak kent seçilmiştir. Sanayisi, tarımı ile dünyada tanınmış marka bir kenttir. İsminin değiştirilmek istenmesi bir art niyettir. Güneydoğuda, doğuda tekrar etnik isimlerin ortaya atılması anlamına gelir. Bu 1922'de sonlandırılan saltanat döneminin tekrar hortlatılması ironisidir" dedi.
CHP'LİLER DE TEPKİLİ
CHP İl Başkanı Cahit Kaplan da "İllerin isimlerinin değiştirilmesi daha önceki dönemlerde yabancı isimlerin kaldırılmasıyla ilgili bir yaklaşımdan kaynaklanmıştı. Bugün isimlerin değiştirilmesi ayeti kerime değil; vatandaşlara sorulması lazım. Bunlar ayrımcılığı, ayrıştırıcılığı meşrulaştırma çabası içindeler. Bunların derdi isimlerin değiştirilmesi değil" dedi.
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, "Bu dönemde hükümet sürekli restorasyon sürecinden bahsediyorlar. Restorasyon 'Eskinin yeniden inşası geriye dönüş' demektir. Avrupa siyaset tarihinde karşı devrim süreçlerine denk gelir. Şu anda üzülerek görüyorum ki bir restorasyon yapmayı eskiyi yeniden inşa etmeye çalışıyorlar. Manisa'yı Osmanlı dönemindeki ismiyle anıyorlar. İlk iktidara geldiklerinde 'Kimsenin yaşam biçimiyle sorunumuz yok' diyen AKP yaşam biçimine dayatma yetmezmiş gibi yaşadığımız şehrin ismine bile müdahale ediyor. Özellikle son günlerdeki Osmanlıca tartışmaları ile birlikte değerlendirildiğinde; Türkiye Cumhuriyeti'nin hiçbir şehrinin ismine bile tahammülleri kalmamış. Bir geri dönüşüm istiyorlar. Celal Bayar Üniversitesi ismine de Arınç, Sultan Vahdettin ismi verilirse şaşırmam. Ama hepsinin bir hesap günü var. Siyasi hesap günü geldiğinde Vahdettin gibi gemiye binip kaçamayacaklar, yüce divanda hesap verecekler" dedi.
'OLUMLU' BULANLAR
Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter ise isim değişikliğine olumlu yaklaştı. Geriter, "Manisa'nın isminin değiştirilmesi aklıma bile gelmeyen bir olaydı. Celal Bayar Üniversitesinin isminin değiştirmesi ve ya başına Manisa ibaresinin konulması olumlu bir görüş" dedi.
MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Coşkun, "Değişiklikte her zaman yarar vardır. Tarihin sonradan canlandırılması o şehrin geçmişteki ismiyle tekrar gündeme gelmesi bizce de faydalı. Yalnız o zamanki şehre bağlı olan yerler tekrar gündeme gelmeli. Saruhan'a bağlı olan Menemen ve Foça da tekrar bize bağlanmalı. Manisa denize açılmalı. Celal Bayar Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi olmalı" diye konuştu.
MAGNESİA- SARUHAN- MANİSA
'Şehzadeler şehri' olarak bilinen kentte II. Murad, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim, III. Murad, III. Mehmet ve I. Mustafa gibi daha sonra Osmanlı tahtına da oturmuş padişahların da içerisinde olduğu 16 şehzade sancakbeyliği yapmış.  Antik kaynaklar şehrin kurucuları olarak, bugünkü Yunanistan'ın Teselya bölgesindeki Pelion dağı civarında yaşayan Magnetleri işaret etmektedir. Magnetler Sipylos dağı (Bugünkü Spil) eteğindeki Magnesia'yı kurmuş. Magnesia, Türk hakimiyetinde zamanla Mağnisiye, Mağnisa, Manisa şekline dönüşmüştür. Kelime 'Büyük şehir' anlamına gelmektedir.
Manisa dağı eteğinden Gediz Ovası'na bakan şehir sırasıyla Hititler, Frigler, Yunanlılar, Lidyalılar, İranlılar, Romalılar, Bizanslılar, Saruhanoğulları ve Osmanlıların hakimiyetinde kalmıştır. Adını Saruhanoğulları'ndan alan ve 1923'te Saruhan adıyla vilayet olan kentin adı 1927 yılında Manisa olarak değişti.
Dünya dillerindeki mıknatıs ve magnezyum kelimelerinin kökeni de kentin antik adına dayanmaktadır.

FOTOĞRAFLI 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.