18 Aralık 2014 Perşembe 15:11
66 Okunma
Dü’de Tehcirin 100. Yılında Osmanlı Sempozyumu (2)
Dicle Üniversitesi’nde (DÜ) düzenlenen “Tehcirin 100’üncü Yılında Osmanlı’nın Son Dönemdeki İsyanlar” sempozyumunda konuşan Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Ermeni soykırımı iddialarının bir Ermeni-Türk meselesi olmadığını belirterek, bunun Ermeni-Müslüman meselesi olduğunu çünkü 800 bine yakın Müslüman’ın öldürüldüğünün teyit edildiğini vurguladı.
Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Diyarbakır Valiliği, Türk Tarih Kurumu ve DÜ tarafından, “Tehcirin 100’üncü Yılında Osmanlı’nın Son Dönemdeki İsyanlar” sempozyumunda “Soykırım İddiaları ve 1915 Tarihli Tehcir Kararnamesi” başlıklı sunum yaptı. Türklerin, Ermenilerle anlaşamadığını birçok meselenin olduğunu ancak birkaç noktayı ezberlemekte fayda olduğunu belirten Akgündüz, "Bunlardan birincisi biz terminolojide anlaşamıyoruz. Bizim tehcir kavramımızla kesinlikle Avrupa’nın kullandığı tabirlerin alakası yok. İkinci bir mesele ise Ermeni soykırımı ve iddiaları ile ilgili belgelerde anlaşamıyoruz. Batı ve Ermeniler ile Ermeni diasporası bizim belgelerimizi kendi lehlerine kullanıyorlar. Mesela 1917 yılında Osmanlı Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan ve Erzurum’da camilerin nasıl yakıldığını gösteren yaklaşık 180 sayfalık belgesel sayılan fotoğrafların yüzde 35’i Ermeniler Türkler tarafından öldürüldüğü diye kullanılmaktadır şuan. Yani halbuki bizim insanımızın öldürüş fotoğraflarıdır. İsimler zikredilmiştir. Ama alt yazı terk edilmiştir. Burada anlaşamıyoruz. Ben burada bir meseleyi söylemek istiyorum. Önemli bir konu ermeni arşivini açmıyorlar. Biz sonuna kadar açtık" dedi.
"BU ERMENİ-MÜSLÜMAN MESELESİDİR"
Ermeniler deyince akla Türk Tarih Kurumu’nun, Genelkurmay Araştırma Dairesi’nin ve Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nin geldiğini vurgulayan Akgündüz, şunları kaydetti:
"En önemlisi de Ermeni soykırımı meselesi bir Türk-Ermeni meselesidir diye akıllara geliyor. Bu kesinlikle yanlış. Ben El Cezire’de ve Arap aleminde katıldığım sempozyumlarda bunu söyleyince ‘yahu biz bunu neden daha önce düşünmemiştik’ diyor bilim insanları. Çünkü Ermeni soykırımı iddiaları bir Türk-Ermeni meselesi değildir. Tam tersine bir Ermeni-Müslüman meselesidir. Çünkü 800 bine yakın Müslüman öldürüldüğü teyit ediliyor. Bunun özellikle yüzde 40’ı Güneydoğu ve Doğu’daki Kürt kardeşlerimizdir. Önemli bir kısmı Arap’tır. Önemli bir kısmı Erzincan ve Erzurum gibi bölgelerdeki Türklerdir. Ve ne acıdır ki şu anda elimde belge var. 7 tane Mardin’deki Süryani köyü de Osmanlı Devleti’ne itaat ettikleri için soykırıma tabi tutulmuşlar. Başpiskoposun devlete müracaatı var; ‘Ermeniler bizi bitirecekler’ diye. Dolayısıyla mesele bir Müslüman-Ermeni meselesidir."
Ermeni meselesine yaklaşım tarzında hatalar yapıldığına da dikkat çeken Akgündüz, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Birincisi bu meseleyi sadece Ermeni-Türk meselesi kabul edişimiz. Öyle değil. Bu mesele Ermeni-Müslüman meselesidir. Çıkan isyanlar nedeniyle Müslümanları katliama tabi tutmuşlardır. Bu sayının 800 bine ulaştığı değişik bilim adamları ve arşiv belgeler ile ortaya konmuştur. Hemen bunun yanında bir hatamızda bu zamana kadar Tarih Kurumunu Genelkurmayı, Osmanlı arşivini devreye soktuk. Bunlar kesinlikle yanlış."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.