04 Kasım 2014 Salı 20:33
75 Okunma
Başkan Arslan’dan Borcu Olan Üyelere Uyarı
Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Selçuk Arslan, geçmiş yıllarda odaya borcu olan üyeleri münfesih durumdaki şirket sahiplerini Torba Yasasından yararlanmaya davet etti.
KATSO üyelerini Torba Yasa kapsamında ‘yapılandırma’ yapmaya davet eden Başkan Arslan, şunları kaydetti: “Kamuoyunda “Torba Yasa” olarak anılan 6552 sayılı “İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanu”nun 11 Eylül 2014 tarihli 29116 (mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Anılan kanunun 77’nci maddesi ile 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununa eklenen geçici 18’nci madde kapsamında; oda ve borsa üyelerinin yıllık ve munzam aidat asıl alacağına Yİ-ÜFE aylık değişim oranları üzerinden hesaplanacak tutar ilave edilerek bulunacak toplam meblağın, üçer aylık dönemler halinde sekiz eşit taksitle veya yüzde 10 indirim yapılmak suretiyle peşin ödenmesi imkanı tanınmıştır. Borçlarını taksitlendiren askıdaki üyelere, borçlarının tamamını ödemedikleri müddetçe askıdan indirme işlemi yapılmayacak olup, taksitlerin tamamını ödemeleri halinde ise son taksit ödeme günü itibariyle yönetim kurulu kararı ile askıdan indirilecektir. Üyelerin geçici 18’nci maddede düzenlenen taksitlendirme ve indirim imkanlarından yararlanabilmesi için 01 Aralık 2014 tarihine kadar odamıza bir dilekçe ile başvurması şarttır. Ayrıca 6552 sayılı Kanun ile Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan değişikliklere istinaden; Anonim ve Limited Şirketler de, sınırlı yetkiye sahip ticari vekil ve diğer tacir yardımcılarının hazırlanacak (esas sözleşmede hüküm bulunması koşuluyla) iç yönergenin tescil ve ilanını müteakip atanabileceği düzenlenmiştir. Ticaret Sicil Müdürlüklerince; münfesih olmasına veya sayılmasına rağmen tasfiye edilmemiş anonim ve limited şirketler ile kooperatiflerin tasfiyelerine ve ticaret sicili kayıtlarının silinmesine ilişkin süre 01.07.2015 tarihine kadar uzatılmıştır. Sermayelerini Kanunda öngörülen asgari tutara yükseltmeyen şirketlere 11.12.2014 tarihine kadar süre verilmiştir. Sermaye artırımını yapmadığı için kayıtları silinen şirketlere de aynı tarihe kadar sermaye artırımı için başvuru hakkı tanınmıştır”
Son Güncelleme: 04.11.2014 20:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.