05 Kasım 2014 Çarşamba 11:38
51 Okunma
Çöp Tesisi İçin Toplantı Düzenlendi
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Kula’nın Gökçeören Mahallesi’ne 6 kilometre uzaklığındaki alana yapmayı planladığı modern katı atık bertaraf tesisleri için mahalle halkına yönelik bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Biz bugünün değil, gelecek 30 yılın hesabını yapıyoruz. Manisa’da artık çöp diye bir sorunun konuşulmaması lazım. Teknolojisiyle, son derece modern, kaynağında ayrıştırmaların yapılabileceği tesisleri Manisa’mıza kazandırmalıyız” dedi.
Manisa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Manisa Valiliği ve Manisa Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü işbirliğiyle Kula Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına Vali Erdoğan Bektaş, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Selendi Belediye Başkanı Nurullah Savaş, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Yılmaz, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Cem Çöllü, Fen İşleri Dairesi Başkanı Yılmaz Gençoğlu, Gökçeören Mahallesi halkı ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
ÇÖPLE TURİZM YAN YANA DURMUYOR
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçeye yapılması planlanan tesislerle ilgili bir sunum gerçekleştirildi. Sunumun ardından Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun kürsüye davet edildi. Manisa Büyükşehir Belediyesi ile çöp sorununa ortak çözüm sağlamak için işbirliği yapmak istediklerini belirten Tosun, “Çöp sorunu, hepimizin sorunu. Bu sorunu çözmek zorundayız. Bu çözüm oluşmazsa, bu beceriksizlikten ibaret olur. Kula’nın jeoparkını çevreleyen çöpler, artık dayanılacak noktada değildir. Kula tarihiyle, turizmiyle hassas bir bölge. Çöple turizm yan yana durmuyor. Bu sebeple bu toplantı önemli” dedi.
4 YILI BULAN BİR SÜREÇ
Tosun’un ardından Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün söz aldı. Çöp konusunun herkesi tedirgin eden bir konu olduğunu ifade eden Başkan Ergün, “Her şeyden önce insanların çöp denince saçları diken diken oluyor. Bu sorun tüm illerimizin sorunu. 30-40 yıldan gelen bu problemi tüm illerimiz yaşıyor. Bunu yaşayanlardan bir tanesi de Manisa. Her şeyden önce 2004-2009 döneminde başlatılan Develi’de bir alanla ilgili girişimlerde bulunulmuş. Biz 8-9 senenin heba olduğu bir dönemde geldik. Önce Danıştay kararını beklemeyi tercih ettik. 2011 yılında çalışmasına başladığımız Uzunburun mevkii ile ilgili Ege Üniversitesi’nden uygun raporu alarak çalışmaya başladık. Geçen sürede tüm prosedürlerin sağlanması, projelerin hazırlanması gibi en küçük detaylar hazırlanarak, Başbakanlık’tan onayını aldık. Bu süreç bu alanla ilgili de olacak. Bu 1,5 senelik bir süreç, bu süreci 1 yıla çekersek başarıdır. Toplamda 4 yılı bulan bir süreçten geçmemiz gerekiyor” dedi.
6 İLÇENİN ATIĞINI 30 YIL BOYUNCA BERTARAF EDECEK
Manisa’nın bu sıkıntılı süreci yaşadığını da ifade eden Başkan Ergün, “40 senedir yangınların yaşandığı, Manisa’nın kirli hava solumasına neden olan ve orman yangınlarına neden olan süreçlerden geçtik. Sızıntı suyu da önemli. Oradan sızan suyun yeraltı kaynaklarına karıştığını düşünürsek, bir doğa katliamı söz konusu. İşte büyükşehir bugüne kadar yapılamayan çevresel ve insan sağlığı projelerinin planlamasını yapmak için var. Öncelikli olarak bu tesislerin çözümünü sağlamak lazım. Manisa her geçen gün nüfusu artan bir kent olması nedeniyle bu sorunları aşmamız gerekiyor. Bunun kararını sadece Manisa Büyükşehir Belediyesi, valilik, Çevre Şehircilik Müdürlüğü vermiyor. Tüm kurumların görüşleri alınarak bu kararlar veriliyor. En doğru yer ilçelere en uygun uzaklıkta bir ortak nokta bulabilmek. Bu yapılacak tesis 30 sene Demirci, Selendi, Köprübaşı, Salihli, Alaşehir, Sarıgöl belediyeleri bu tesise getirecek çöpünü. Kilometre hesaplarını yaparken bunları düşünüyoruz. Vatandaştan toplanacak katı atık bedelleri en küçük seviyede kalsın diye bunları hesaplamak zorundayız” dedi.
KULA BÖLGESİ ÖNEMLİ BİR TURİZM CAZİBE MERKEZİ
Manisa’da artık çöp diye bir sorunun konuşulmaması gerektiğini de sözlerine ekleyen Başkan Ergün, şunları söyledi; “Teknolojisiyle, son derece modern, kaynağında ayrıştırmaların yapılabileceği tesisleri Manisa’mıza kazandırmalıyız. Kula her şeyden önce jeoparkı ve Kula evleriyle ön planda. Oradaki 110’a yaklaşan sokak iyileştirmelerinin çalışmasını başlattık. Beyler Evi’nin ihalesini de tamamladık. Kısa süre içinde tadilatı başlayacak. Büyük, kültüre değer veren yatırımcı ve işadamlarının sponsorluğunda tüm konakların düzenlemesi için çalışma içindeyiz. Jeoparkı bir turizm merkezi haline getirmeyi planlıyoruz. Bu bölge inanç turizmini de içinde barındıran önemli bir turizm cazibe merkezi. Katı atık konusu bu işin acı gerçeği. Bir an önce bunun startının verilmesi gerektiğine inanıyorum. Biz doğayı katlediyoruz, harakiri yapıyoruz. Bunların mutlaka çözülmesi gerekiyor. O açıdan ben katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.”
KATILIMCILAR GÖRÜŞLERİNİ BİLDİRDİ
Konuşmaların ardından toplantıya katılanlar katı atık bertaraf tesisleri ile ilgili sorular yöneltti. Katılımcıların sorularını yanıtlayan Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Danışmanı Yasen Çam, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin bölgeye çevre şartlarını tehlikeye atacak bir vahşi depolama alanı değil, atıkları geri kazandırabilecek modern bir fabrikanın yapılacağının altını çizdi. Çam, yapılacak yaklaşık 60 milyon TL tutarındaki yatırımın yüzlerce kişiye istihdam sağlayacağına da dikkat çekti.
AVRUPALININ YAPAMADIĞINI YAPALIM
Toplantı sonunda Manisa Valisi Erdoğan Bektaş söz aldı. Görüntü olarak çok da sempatik olmayan bir konu için toplandıklarını dile getiren Vali Bektaş, “Katı atık tesisi ya da çöp. Çöp, başkanımızın gösterdiği, yangın çıkaran şey. Katı atık tesisi Avusturya’da yapılan Avrupa’nın her yerinde yapılan bir tesis. Ben katı atık tesisi ile ilgili toplantılara önceki görevlerimde çok katıldım. Manisa’da bana bir Allah’ın kulu çıkıp da bu çöplük ne olacak demedi. Herkes hayal kurar, herkes en güzelini ister ama her zaman istediğimiz olmaz. Bizim bölgemize yapılmasın, komşu bölgeye yapılsın. Niye? Burada doğrusu en az zararlısı nereyse oraya yapılsın. Hep beraber el ele verelim Avusturya’nın başardığını başaralım. Neden olmasın, neyimiz eksik. Ne diyor başkan, ‘50 milyon TL para harcayacağım’ diyor. Artık imkanlarımız var. Devlet kredi veriyor. Kurumlar inceliyor. Binlerce süzgeçten sonra karar veriliyor. Bir yerde bu işi yapacağız. Şuanda bir yola girilmiş. 600 dönüm arazi var. Biz en iyinin peşinde koşalım. Avrupalının yapamadığını yapalım. Çok cesaretli olmalıyız. Doğru bir iş yapıyoruz” dedi.
VAHŞİ DEPOLAMA KONUSU KANIMA DOKUNUYOR
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün kendisini toplantıya davet ettiğinde seve seve geleceğini söylediğini ve geldiğini belirten Vali Bektaş, “Manisa’da vahşi depolamaya kimse ses çıkarmıyor, yapılacak olan son derece teknolojik tesisin çevreye zarar vereceği söyleniyor. Ben bu proje gerçekleşinceye kadar, Manisa Valiliği olarak başından sonuna kadar yanındayım. Olması gereken şeylerle uğraşalım. Birbirimizin işini zorlaştırmayalım. Dünyanın bulduğu bir sistemi yapmaya çalışıyoruz. Olmasın dersek, Kula’nın 5 sene daha bu mevcut çöplükle iç içe yaşamasına razı olacağız anlamına geliyor. Bu konu ne siyasi bir mevzudur, ne kişisel bir konudur. Gereği yapılacak herkes de yardımcı olsun. Ben artık bu çöplük manzaralarına dayanamıyorum. Şehrimizin, insanımızın bu çirkinliğe layık olmadığını düşünüyorum. Benim kanıma dokunuyor. Birbirimize yardımcı olalım, temizleyelim ve temizlenelim” diye konuştu.
Son Güncelleme: 05.11.2014 11:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.