02 Mart 2015 Pazartesi 15:57
102 Okunma
Bakan Eker ve Bakan Bozkır TKDK'nın desteklediği 281 tesisi açtı

ANKARA, () - TKDK Ankara İli IPARD Yatırımları Toplu Açılışı", Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ve AB Türkiye Delegasyonu Maslahatgüzarı Bela Szombatı'nın katıldığı törenle gerçekleştirildi.TKDK tarafından desteklenen 281 tesisin açılışının yapıldığı törende Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker 2015 yılında IPARD kapsamında yatırım yapmak isteyenlere bu sene 1,2 milyar lira hibe ödeme yapılmasının planlandığını söyledi. Bakan Eker Ankara İli IPARD (AB Destekli Kırsal Kalkınma Fonu) Destekleme Yatırımları Toplu Açılış Töreninde, Hükümet olarak kırsal kalkınma projelerine 2003'te başladıklarını belirtti. Kırsaldaki ekonomik faaliyetleri desteklemek, verimliliği artırmak, tarım ve sanayi entegrasyonunu sağlamak için Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi adı altında başlattıkları projenin devam ettiğini anlatan Bakan Eker, 5 bin 450 yatırımın söz konusu proje kapsamında tamamlandığını söyledi. AB Kırsal Kalkınma Fonlarından aldıkları paranın da Türkiye'nin kırsal kalkınmasında kullanıldığını ifade eden Bakan Eker, IPARD ile sağlanan destekleri toplamda 42 ildeki projeler için kullanıldığını, 39 ilde AB'nin fonlarının henüz kullanılmadığını kaydetti.

Bakan Eker, söz konusu desteklerin, kırsal alanda yaşayanların tarımsal faaliyetlerini daha verimli kılması, daha iyi kar elde etmeleri, gelirlerinin ve refah düzeylerinin artması, ulusal ekonomiye katkı sağlanması ve sosyal kalkınmaya etmesinin kendileri için önemli olduğunu dile getirdi. Bakan Eker, Bakanlığın kırsal kalkınma yatırımlarında 46 bin kişiye istihdam sağlandığını bildirdi.

Türkiye'nin 12 sene önce 23 milyon hektar tarım arazisinden 23 milyar dolarlık tarım hasılasıyla AB ülkeleri içinde İspanya, İtalya, Fransa'dan sonra dördüncü ülke olduğunu anlatan Bakan Eker, "Hükümetimizin üretim, verimlilik, destekleme, bilgi ve teknoloji, altyapı ile ilgili hayata geçirdiğimiz yeni proje ve politikalarla 2008'den bu yana AB ülkeleri içinde en yüksek düzeyde tarım hasılası olan birinci ülke haline geldik. 23 milyar dolarlık tarımsal hasıla değerimizi 61 milyar dolara çıkardık. 2008'den beridir Türkiye bu konumunu muhafaza etti" diye konuştu.

7 BİN 900 PROJENİN SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

AB üyeliği konusunda samimiyetle çalıştıklarını ifade eden Bakan Eker, kriterlerde siyasi faktörlerin dikkate alınmamasını istedi. IPARD ile ilgili bugüne kadar 3 milyon avroya kadar olan yatırımlara yüzde 50-65 arasında destek sağladıklarını ifade eden Bakan Eker, "Sözleşme imzalanan destek sayısı 7 bin 900. Bunun 7 bin 98'i hayata geçti, tamamlandı, üretime geçti. Diğerleri devam ediyor. Bu projelere sağlanan hibe miktarı 2,2 milyar lira. Sözleşme imzalanan projelerin toplam yatırım tutarı 3,8 milyar lira" ifadelerini kullandı. Yaklaşık 4 milyar lira yatırım yapılmasını sağladıklarını ifade eden Bakan Eker, şunları kaydetti: "Bu sadece IPARD'ın çıktılarından bir tanesi. Bu çok önemli bir gelişme, 7 bin projenin tamamlanması. Bizim Bakanlığımızın 2006'dan beri 81 ilde uyguladığı ve biten proje sayısı da 5 bin 500. 7 bin de buradan, 12 bin 500 tarıma dayalı ekonomik yatırım ve sanayi tesisi Türkiye'de kırsal kalkınma çalışmalarının sonucu olarak tamamlanmış ve Türkiye'ye hizmet veriyor."

Bakan Eker, 2015 yılında IPARD kapsamında yatırım yapmak isteyen, yatırıma teşebbüs edenlere 1,2 milyar lira hibe ödemeyi planladıklarını, bu desteğin yüzde 50'den hesaplanması halinde yaklaşık 2,5 milyar lira yatırım yapılmasına imkan sağladıklarını bildirdi. Ankara'nın IPARD kapsamında desteklerden en yüksek faydalanan il olduğunu ifade eden Bakan Eker, bugüne kadar yatırım tutarı 335 milyon lira olan 391 proje ile sözleşme imzaladıklarını, bu projelere 209 milyon lira hibe sağlandığını, 281 projenin hibesinin gerçekleştiğini kaydetti.

"IPARD-2 HİBELERİNİN KULLANIMINA BU YIL BAŞLANACAK"

2020 yılına kadar uygulanacak IPARD-2'nin AB Komisyonu tarafından onaylandığını belirten Bakan Eker, IPARD-2 hibelerinin kullanımına bu yıl başlamayı planladıklarını, bunun 801 milyon avrosunun AB katkısı 244 milyon avrosunun da ulusal katkı olmak üzere toplam 1 milyar 45 milyon avroluk, yaklaşık 3 milyar liralık hibenin kullanılacağını söyledi. Süt ve et üreten işletmelerde hibe oranını yüzde 70'e çıkardıklarını anlatan Bakan Eker, şöyle konuştu: "Manda eti ve sütüne yönelik yatırımlar, kaz yetiştiriciliği yatırımları destek kapsamına alınıyor. Beyaz etin yanında, yumurta üretiminde mevcut kümeslerin modernizasyonu da destek kapsamına alınıyor. Bu tedbirde yüzde 50-65 arasında olan hibe oranı, yüzde 60-70 arasına çıkıyor. İşleme ve pazarlamaya yönelik yatırımlarda hibe oranı artıyor, yüzde 50'den yüzde 60'a çıkıyor. Süt, et, meyve-sebze ve su ürünleri işleme ve pazarlama yatırımlarında, atık yönetimine yönelik yatırımlara yüzde 10 ilave hibe veriliyor."

Yenilenebilir enerji yatırımlarının destek kapsamına alındığını belirten Bakan Eker, HES'ler hariç tesisler ve mikro elektrik enerjisi ve ısı üreten sistemlerin destekleneceğini bildirdi. Bu hibelerin nüfusu 10 bin ve altında olan yerleşim yerlerinde verileceğini ifade eden Bakan Eker, "Bu destekten; belediyeler, İl Özel İdareleri, Organize Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri, 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu ile kurulan Birlikler faydalanabilecek. Hibe oranı yüzde 100 olacak. Desteğe esas limit 1,2 milyon avro olacak" dedi.

Kırsal Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi tedbirinde yüzde 50 olan hibe oranının yüzde 65'e çıktığını kaydeden Bakan Eker, kapsam ve üst limitin arttığını ifade etti. Bakan Eker, mantar yetiştiriciliği, makine parkları ve yenilenebilir enerji yatırımlarının destek kapsamına alındığını, desteğe esas üst limitin 500 bin avroya çıkarıldığını kaydetti. Bakan Eker, IPARD desteğinden faydalanamayan 39 ille ilgili yeni bir tedbir getirdiklerini belirterek, bitkisel ve hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve ambalajlanması yatırımları, soğuk hava deposu ve silo yapımı, küçükbaş hayvancılık yatırımları, alternatif enerji kaynaklarının tarımda kullanımına yönelik yatırımlarda destekleme içinde limitini artırdıklarını, desteğe esas üst limiti konularına göre 1 milyon lira ile 3 milyon lira arasına çıkardıklarını belirtti.

39 ilden büyükbaş hayvancılık, kanatlı, kültür balıkçılığı ve kültür mantarına yönelik sabit tesis yapımını da yüzde 50 hibe kapsamına aldıklarını anlatan Bakan Eker, "Bu yatırımlardan IPARD illeri faydalanamıyor. Çünkü IPARD'ın konuları arasında bu yok. Bu yatırımlarda desteğe esas üst limit 1 milyon lira ile 1,5 milyon lira arasında olacak" ifadelerini kullandı.

ANKARA TKDK HİBELERİNDEN EN FAZLA FAYDALANAN İLİMİZ

TKDK IPARD desteklerinin Ankara tarımına katkısına değinen Bakan Eker, "IPARD kapsamında Ankara'ya 9. Başvuru Çağrı Döneminden itibaren destek vermeye başladık. Bu güne kadar toplam yatırım tutarı 335 Milyon TL olan 391 proje ile sözleşme imzaladık. Bu projelere 209 Milyon TL hibe ödemesi gerçekleştirdik. Sözleşme imzalanan 391 projeden 281'inin tesis yapımı ve hibe ödemesi tamamlanmıştır. Bu tesislerde 508 kişiye istihdam sağlanmıştır" dedi.

138 genç ve 30 kadın faydalanıcıya destek verildiğini belirten Bakan Eker, "IPARD ile Ankara'da besicilik yatırımlarına 143 Milyon TL hibe sağladık. 76 bin 400 adet yeni makine ekipman ve 203 adet traktör alımına destek verdik" dedi.TKDK'NIN BAŞARILI ÇALIŞMALARIYLA IPARD FONLARI VERİMLİ KULLANILDI

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır da 2016 sonuna kadar Katılım Öncesi Yardım Aracı - Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD) fonlarından kullanılabilecek yaklaşık 143,5 milyon avro AB fonu bulunduğunu söyledi. Bakan Bozkır, Ankara İli IPARD Yatırımları Toplu Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'yi adaylık sürecinde üyeliğe hazırlamak amacıyla AB tarafından 2007-2013 yıllarını kapsayan dönemde IPA çerçevesinde hibe niteliğinde toplam 4,79 milyar avro tahsisat yapıldığını belirtti. Siyasi kriterlerden çevrenin korunmasına, ulaştırmadan sivil toplumun güçlendirilmesine kadar fonların kullanıldığı sektörlerden biri ve belki de en önemlisinin "tarım ve kırsal kalkınma" sektörü olduğunu vurgulayan Bakan Bozkır, IPARD desteklerinin, 2007-2013 dönemi için tahsis edilen yaklaşık 854 milyon avro ile mali işbirliğinin toplam tutarı içinde en önemli yeri oluşturduğunu söyledi.

Bakan Bozkır, eş finansman ilkesi gereği Türkiye'nin katkısı da hesaba katıldığında, faydalananlara yaklaşık 1,1 milyar avro hibe imkanı sağlandığını aktardı. Bozkır, 2014-2020 yıllarını kapsayan IPA'nın ikinci döneminde de Türkiye'ye ayrılan toplam 4,45 milyar avro kaynağın, yaklaşık 912 milyon avroluk bölümünün tarım ve kırsal kalkınma sektörüne tahsis edildiğini kaydetti. Tarım ve kırsal kalkınma alanında AB'ye uyum çalışmalarının yürütüldüğü 11. Tarım ve Kırsal Kalkınma faslının, siyasi olarak engellenen fasıllardan biri olduğunu ifade eden Bakan Bozkır, katılım müzakerelerinin devam ettiği diğer fasıllarda olduğu gibi, bu fasıl altındaki uyum çalışmalarını da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yakın işbirliği içinde devam ettirdiklerini vurguladı.

Bakan Bozkır, bu çalışmaların bir sonucu olarak, kırsal kalkınma hibelerinin kullanılabilmesi için 2007'de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDKN) kurulduğunu ve 2011'de Avrupa Komisyonu tarafından akredite edildiğini anlattı. Böylelikle, bir yandan 11. faslın açılış kriterlerinden biri yerine getirilirken diğer yandan da çiftçiler, tarım ile gıda işletmesi sahipleri ve kırsal alanda yaşayan vatandaşlara, AB standartlarıyla uyumlu hayvan refahı, gıda hijyeni ve çevre koruma koşullarını karşılamaları için AB hibelerine erişim imkanı tanındığını dile getiren Bozkır, IPARD fonlarıyla Türkiye kırsalının sosyal, ekonomik ve çevresel refahının artırılmasına ve sürdürülebilir kırsal kalkınmaya büyük katkı sağlandığını aktardı. AB Bakanı Bozkır, bugüne kadar IPARD Programı kapsamında değerlendirmesi tamamlanan 12 başvuru çağrı ilanıyla toplam yatırım tutarı 3,8 milyar TL olan 7909 projeyle hibe sözleşmesi imzalandığını, bu projelere 2,2 milyar TL hibe desteği sağlanmasının öngörüldüğünü kaydetti. Bozkır, taahhüt edilen ödemelerle inceleme aşamasındaki projelere gerekli ödemelerin yapılmasının ardından 2016 sonuna kadar IPARD fonlarından kullanılabilecek yaklaşık 143,5 milyon avro AB fonu bulunduğunu söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TKDK'nın başarılı ve özverili çalışmalarıyla IPARD fonlarının etkin ve verimli bir biçimde kullanılmaya devam edildiğini belirten Bozkır, üreticilerle çiftçilerin bu fonlara olan ilgisi ve fonları kullanma becerisinin her geçen gün artmakta olduğuna, tarım, hayvancılık ve gıda işletmelerinin AB standartlarına ulaşmasının kolaylaştığına dikkati çekti. Bozkır, IPARD Programı da dahil olmak üzere, AB ile uyum amacıyla yürütülen çalışmaların üreticilerin gelirlerini ve rekabet düzeylerini artırmakla kalmamakta, aynı zamanda, kırsalda refah artışı, doğal zenginliklerin korunması, çevreye duyarlı üretimin teşviki ve tüketicilere daha güvenli, daha sağlıklı ve hijyen bakımından daha yüksek standartlarda üretilmiş gıda ürünlerinin sunulmasını temin etmekte olduğunu belirtti. IPARD hibelerinin hayvanların daha modern, hijyenik ve hayvan refahı koşullarına uygun ahır, ağıl ve kümeslerde yetiştirilmesine, gıdaların daha modern işletmelerde üretilmesine ve işlenmesine katkı sağladığını söyleyen Bozkır, "Bugün burada açılışı için toplandığımız Ankara ilindeki IPARD destekli projeler de IPARD Programı'nın tarım, hayvancılık ve gıda sektörümüze yaptığı olumlu katkının en güzel örneklerini oluşturmaktadır" dedi.

"AB İLİŞKİSİ, TÜRKİYE İÇİN STRATEJİK BİR HEDEFTİR"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, TKDK ve Avrupa Komisyonu'na katkıları için teşekkürlerini sunan Bozkır, sözlerini şöyle sürdürdü: "AB ilişkisi, Türkiye için stratejik bir hedeftir. Bu hedefi 50 yıldır neden bu kadar kararlı, sabırlı, toleranslı bir şekilde beklediğimizin en güzel örneklerinden birini de bugün görmekteyiz. AB'ye üyelik sadece uluslararası bir örgüte üyelik değildir. AB'ye üyelikle birlikte günlük yaşamımızın her alanında insanlarımıza önemli katkılar sağlanacağını görüyoruz. Burada da tarımsal ve kırsal kesimde ne kadar önemli katkılar yapılabileceğinin örneklerinden birini görmekteyiz. Türkiye, AB üyesi olduğu zaman bir yük getirecek ülke değil, bilakis yükü alacak ülke konumundadır. Bu projelerin birçoğu her ne kadar AB'nin katkılarıyla sağlanmışsa da aslında Türkiye'nin öz kaynakları olmasa bu projelerin gerçekleştirilmesi mümkün olmayacaktı. Biz Türkiye olarak kendimize güveniyoruz. AB'ye üye olacağımıza inanıyoruz ve üye olduğumuzda Türkiye AB'ye katkı sağlayan ve birliğin en önemli ülkelerinden biri olacaktır."

"IPARD, AB ve Türkiye işbirliğinin gerçek bir örneği" AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Maslahatgüzar Bela Szombati de IPARD'ın AB ve Türkiye arasında mali yardımlar konusundaki işbirliğinin gerçek bir örneğini temsil ettiğini belirterek, "Bugün Ankara'daki IPARD yatırımlarının açılışını yapıyoruz, ancak IPARD destekleri Türkiye'nin 42 kentine yayılıyor. Program, bugüne kadar sektörde 4,4 milyar TL'den fazla kamu ve özel yatırım oluşturdu" diye konuştu. Szombati, öngörülen desteğin yaklaşık 4 bin 500 Türk firması, gıda fabrikası ve kırsal topluma ulaşması ve onların kalkınarak toplamda en az 1,7 milyar avro tutarında yatırım yapması gerektiğini dile getirerek, bunun iş alanları yaratacağı, faaliyetleri artıracağı ve standartları geliştireceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Ankara IPARD Yatırımlarından yararlanan Gölbaşı, Sincan ve Bala'daki 3 yatırımcıyla canlı bağlantı yapıldı, destekten faydalananlara çekleri verildi. Daha sonra IPARD kapsamında hibe ödemesi gerçekleştirilen 281 tesisin açılışı yapıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.