08 Ocak 2016 Cuma 10:53
151 Okunma
Taylan: Emlak danışmanlarının beklentisi 'Emlak Danışmanlığı Yasası'
Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Başkanı Hacı Ali Taylan, emlak danışmanlarının yıllardır ortak beklentisinin 'Emlak Danışmanlığı Yasası' olduğunu söyledi.

Emlak danışmanlarının tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de gayrimenkul sektörünün alım-satım ve kiralama danışmanlık işlemlerinin en önemli ayağını oluşturduğunu ifade eden Taylan, ''Emlak danışmanları, gayrimenkul piyasasına yön verilmesine ve hareket kazandırılmasına önemli katkılar sağlar. Vatandaşların yönlendirilmesine hizmet eden emlak danışmanları, doğru alışveriş ve işlem yapabilmesini sağlayan, vatandaşların her zaman rahatlıkla ulaşarak aracılık ve danışmanlık hizmeti aldıkları meslek mensuplarıdır.” dedi.

Taylan, en büyük beklentilerinin taslağı hazırlanan 'Emlak Danışmanlığı Yasası' olduğunu vurgulayarak, ''Gayrimenkul sektöründeki olası ekonomik kayıp ve kaçakların önlenmesi, emlak danışmanlarının ve emlak danışmanlığı mesleğinin hak ettiği kariyer ve unvanın kazanılmasını sağlamak için Emlak Danışmanlığı Yasa Tasarısı taslağı hazırlanmıştır. Bu çalışma ile hizmet kalitesinin yükseltilmesi, mağduriyetlerin yaşanmaması, vatandaşlarımızın ve meslek mensuplarımızın dünyadaki örneklerine bakıldığında benzer hizmetleri en üst noktada alması düşüncesinden hareket edilmiştir. Türkiye'deki tüm emlak oda ve derneklerinin ortak mutabakatı ile hazırlanan Emlak Danışmanlığı Yasa Taslağı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na arz edilmiştir. Bu konuda ilgili bakanlarımızla da görüşülerek destekleri talep edilmiştir." bilgisini verdi.

Oda Başkanı Hacı Ali Taylan, yasa tasarısı taslağının yasallaşması halinde mesleklerine ve sektöre sağlanacak avantajları ise şöyle sıraladı:

Emlak danışmanı yeminli ve üniversiteli olacak.
Sektörde kaçak çalışanlara 2 yıl hapis cezası ve 30 bin lira para cezası geliyor.
Sektöre yeni girecek olanlara 1 yıllık eğitim ve staj zorunluluğu getirilecek.
Emlak danışmanı, Emlak Danışmanlığı Lisans Sınavını kazanmış olacak ve her ofiste lisanslı bir emlak danışmanı bulundurma şartı aranacak.
Emlak danışmanının ilgili meslek odalarının (emlak meslek odaları-ticaret odaları) vermiş olduğu kurs belgesine sahip olması aranacak.
İlgili odalara kayıtlı olan mevcut emlak danışmanları (emlak meslek odaları ve ticaret odaları) mesleki kurs sertifikaları varsa müktesep haklardan yararlanacak, öğrenim ve staj şartı aranmayacak.
Emlak danışmanlarının mesleğini bağımsız bir bölümde ifa etmesi şartı olacak ve ofis standardı ile teknik araç ve ekipman standardı getirilecek.
Sözleşme kullanılması zorunluluğu getirilecek.
Haksız rekabetin ve yanlış tanıtım ve reklamın önüne geçilecek.
Emlak danışmanı mesleki sorumluluk sigortası yaptıracak ve teminat verecek.
Emlak Danışmanları Birliği (TEB) kurulacak, bireysel olarak tüm emlak danışmanları birliğe de kayıtlı olacak.
Birliğin internet sayfasında tüm emlak danışmanlarının kayıt ve sicili bulunacak ve vatandaşa açık olacak.
Emlak danışmanlarının rayiç bedel tespiti ve bilirkişilik alanlarında kamu, özel kurum ve kuruluşlarındaki mevcut yetki alanları daha da genişletilecek.
Hizmet ücretleri Türkiye’nin her yerinde aynı olacak.
Meslek haklarını kullanma ehliyetine sahip olmak ve ceza veya disiplin soruşturması sonucunda meslekten çıkarılmamış olmak şartı aranacak.
Sektördeki en büyük sıkıntı olan ayakçılar ve kaçaklar ayıklanarak ciddi yaptırımlar ve cezalar getirilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.