10 Aralık 2014 Çarşamba 13:51
63 Okunma
DİSK BAŞKANLAR KURULU SOMA'DA TOPLANDI
TÜRKİYE Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, madenlerde görülen sıkıntıların ortadan kaldırılması için buraları Türkiye Kömür İşletmeleri'nin (TKİ) tarafından işletilmesini istedi. Beko, taşeron, hizmet alımı ve rödovansın kaldırılması, işten atılanlar da dahil tüm maden işçilerinin TKİ işçisi olması gerektiğini savundu.
Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki, Öğretmenevi'nde düzenlenen DİSK Başkanlar Kurulu toplantısı öncesi basın toplantısı düzenleyen Kani Beko, konuşmasına Zonguldak'taki bir maden işçisinin "Aşağıda ölüm var, yukarıda açlık. Aşağıdaki ölüm bir olasılık yukarıdaki açlık ise kesin" sözüyle başladı. Türkiye'de maden işçilerinin, "ölüm ile açlık arasında tercihe zorlandığını" ileri süren Beko, Soma'da "yanlış tarım politikaları" uygulandığını belirtip, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadan insanların madenlere sürüldüğünü kaydetti. Soma'daki maden kazasının 'İş cinayeti', Yırca Mahallesi'nde, termik santral yapımı için zeytinlerin sökülmesinin ise, 'Sosyal cinayet' olduğunu söyleyen Beko, 2 bin 821 maden işçisinin işsiz kaldığını hatırlatarak, "2 bin 821 işçi arkadaşımızın yanı sıra, eşleri, çocukları, alışveriş ettikleri Soma esnafı ve aslında tüm Soma'ya karşı, sosyal cinayet işlendi" dedi.
Beko, madenlerdeki sorunların çözümü için madenleri TKİ'nin işletmesini isterken, "Taşeron, hizmet alımı ve rödovansın kaldırılması, işten atılan arkadaşlarımız da dahil tüm maden işçilerinin TKİ işçisi olmasıdır" dedi.
YASAL DÜZENLEMELER GÖSTERMELİK İDDİASI
DİSK Genel Başkanı Kani Beko, üretim zorlaması, uzun çalışma saatleri, işçi maliyetlerinin düşürülmesi için getirilen 'Dayıbaşılık sisteminin', firmaların acımasız kar hırslarının sonucu olduğunu belirtirken şöyle konuştu:
"2011 yılında yayınlanan Devlet Denetleme Kurul Raporu'nda madenlerdeki iş cinayetlerinin nedenleri tespit edilmiştir. Taşeronluk/alt işverenlik uygulaması ve üretim zorlaması olarak sıralanmıştır. Öte yandan katliamın ardından bir tek devlet yetkilisi hakkında dava açılmamıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, bürokratları, madenlerin sahibi olan TKİ bürokratları, MİGEM Genel Müdürü, maden işletmeleri müdürü bunlardan hiçbiri en ufak bir bedel ödememiştir.Tüm bedeli ölen işçilerin tesadüf eseri sağ kalan madenci arkadaşları ödemektedir. Asıl sorumlular koltuklarında oturmaya devam etmekte, maaşlarını tıkır tıkır almaktadır. Fatura ise, sağ kalan işçilere kesilmiştir. Bu nasıl bir düzendir? Bu nasıl bir ahlaktır? Bu nasıl bir insanlıktır."
Rapora rağmen mevcut düzenin devam ettiğini, 2008 yılından bu yana her yıl Türkiye'de ortalama 133 madencinin öldüğüne dikkati çeken Beko, yapılan yasal düzenlemeleri 'Göstermelik' olarak niteledi. Beko, şöyle dedi;
"Soma maden katliamının üzerinden 7 ay geçti. Üzerine Torunlar ve Ermenek katliamları yaşandı. 2014 yılının 11 ayında en az bin 723 işçi aramızdan ayrıldı, yani 11 ayda sadece 1 Soma katliamı değil, neredeyse 6 Soma katliamı yaşandı. İşçi sağlığı ve iş güvenliğine dair çözüm diye getirdikleri paket iş yerlerinde denetimi özelleştirmeye devam etmekte, madenlerde rödovansı kalıcı hale getirmektedir. İş cinayetlerine yol açan bir zihniyet, gözümüzün içine baka baka devam etmektedir. Yarın yeni iş cinayetleri olduğunda, 'Ama biz paket açıkladık, ne yapalım işverenler uymuyor' demek için bir paket açıklanmıştır. Açıkladığınız paket hiçbir cinayeti önlemeyecek ve sizi sorumluluktan kurtarmayacaktır."
"SOMA HAYAT BULMALIDIR"
Türkiye'nin kömüre ihtiyacı bulunduğunu belirten Beko, "Kömür ocaktadır, işçi buradadır. Bu işçileri, taşerona, şirketlere kul köle etmeye kimsenin hakkı yoktur. Ülkeyi yönetenler ve madenlerin asıl sahibi TKİ, bu işçileri açlığa ve ölüme mahkum edemez. Madenciler insanca yaşamalı, çalışmalı, kara elmas yer altından çıkmalı, Soma hayat bulmalıdır" diye konuştu.
Beko, atılan işçilerin kıdem tazminatlarının şirket tarafından verilmemesi durumunda, bunun TKİ tarafından üstlenilmesi gerektiğine değinerek işçilere, "Makedonya kökenli Spartaküs gibi örgütlenip birlikte hareket edin" diye seslendi. Basına kapalı gün boyu sürecek toplantının sonuç bildirgesinin, daha sonra açıklanacağı bildirildi.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.