14 Nisan 2015 Salı 20:37
260 Okunma
Sinemacılardan Sansür'e İlişkin Açıklama!

Atlas Sineması’nda bir araya gelen sinema örgütleri ve oyuncular, ortak basın açıklaması yaptı. Birçok sinema örgütünün ve aralarında Nur Sürer, Ferhan Şensoy, Kadir İnanır, Ezel Akay gibi yüzlerce ismin ortak imzasıyla hazırlanan basın açıklamasını oyuncu Meltem Cumbul okudu.


‘Kamuoyuna Açık Mektup’ başlığıyla yapılan açıklama şöyle:

“34. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde, filmlerin gösteriminin engellenmesinin ardından, sinemacılar sansüre karşı kararlı bir dayanışma sergilemiştir. Sansürsüz bir festival talebiyle, festival programında yer alan pek çok film ile ulusal ve uluslararası yarışma jürileri festivalden çekilmiş, festivalin tüm yarışmalı bölümleri ve kapanış töreni iptal edilmiştir. Festival tarihinde ilk kez yaşanan bu durum, sinema ve diğer kültür-sanat dalları üzerinde artan sansür ve kontrol mekanizmalarının yeni bir halkasıdır. Sansüre imkan tanıyan kanun ve ilgili yönetmeliklerin değiştirilmesi için, sinemacılar ve meslek kuruluşları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na birçok öneri sunmuş, ancak ne yazık ki, bugüne dek Bakanlık nezdinde çözüme yönelik somut bir adım atılmamıştır. Sinemamız son yıllarda uluslararası alanda önemli başarılar kazanmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın en önemli görevlerinden biri sinemamızdaki bu yükselişi sürdürmeye yönelik gerekli politikaları üretmek ve uygulamak olmalıdır. Bu kapsamda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın temel sorumluluğu, sinemacıların özgür sanatsal üretimini teşvik etmek ve üretilen filmlerin izleyiciyle özgür bir şekilde buluşmasını sağlamaktır.

Yaşanan son olaydan hareketle Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve kamuoyuna bu konuyla ilgili taleplerimizi tekrar hatırlatmak isteriz:

1. Sinema filmlerinin kayıt ve tescili ile ilgili sınıflandırma ve değerlendirme yönetmelikleri bilimsel ölçütler ve uluslararası uygulamalar gözetilerek yeniden düzenlenmelidir.

2. Film festivallerinde ve benzeri her türlü kültürel ve sanatsal etkinlikte gösterilen yerli filmler, yabancı filmlerde olduğu gibi herhangi bir resmi belge olmaksızın, film sahiplerinin beyanları esas alınarak ve festival yönetimlerinin sorumluluğu altında seyirci ile buluşmalıdır.

3. Bakanlık değerlendirme kurullarının filmlerin ticari dolaşıma ve gösterime girmesiyle ilgili yasaklama kararı verme yetkisi kaldırılmalıdır.

4. Taslak halindeki Sinema Yasası, sinema kurumlarıyla istişare halinde revize edilmeli ve en kısa sürede yasalaşmalıdır.

5. Türkiye Sinema Kurumu’nun kurulmasıyla ilgili nihai hedef doğrultusunda çalışmalar yapılmalıdır.

Kültür ve Turizm Bakanı’nı, sansüre imkan tanıyan yasa ve yönetmeliklerin ivedilikle değiştirilmesi için, meslek birlikleriyle acil bir toplantı düzenlemeye davet ediyoruz. Aşağıda imzası bulunan sinemacılar, sanatçılar, sinema yazarları, meslek örgütleri, sendika ve festivaller olarak sansüre yönelik her tür uygulamanın karşısında durduğumuzu, her koşulda mesleki özgürlüğümüzü savunmaya hep birlikte ve kararlılıkla devam edeceğimizi kamuoyu huzurunda bir kez daha duyuruyoruz.”

İMZA VEREN KURUMLAR
Ortak açıklamaya imza atan kurum, kuruluş ve meslek örgütleri şöyle:

İstanbul Uluslarası Bağımsız Filmler Festivali, Altyazı Aylık Sinema Dergisi, Anadolu Kültür Ankara Sinema Derneği (ASD), Ankara Uluslararası Film Festivali (AUFF), Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB), Büyülü Fener Kültür Sanat Derneği (BFKSD), Canlandıranlar Yetenek Kampı ve Festivali, Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD), Canlandıranlar Derneği, Documentarist Uluslararası Belgesel Film Festivali, Filmmor Kadın Filmleri Festivali, Film Yönetmenleri Derneği (FİLMYÖN), Gezici Festival Görüntü Yönetmenleri Derneği, Hangi İnsan Hakları Film Festivali, İnönü Üniversitesi Uluslararası Kısa Film Festivali, İşçi Filmleri Festivali, İstanbul Film Festivali, İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali, Kısa Filmciler Derneği, Oyuncular Sendikası, Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SENARİSTBİR), Senaryo Yazarları Derneği (SEN-DER), Sinema Emekçileri Sendikası (SİNESEN), Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SE-YAP), Sinema Oyuncuları Derneği (SODER), Sinema Oyuncuları Meslek Birliği (BİROY), Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), Siyah Bant Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK), Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, Yeni Film Fonu, Yeni Film Dergisi, Yeni Sinema Hareketi (YSH), Yeşilçam Sineması. 

Son Güncelleme: 14.04.2015 20:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.