16 Nisan 2015 Perşembe 21:58
260 Okunma
Terlemeyi Engellemek Mümkün Mü?

 Yaz gelmesiyle birlikte terlemenin artmasıyla insanlar çare arayışlarına girdiler. Sosyal yaşamda oldukça sıkıntılı anlar yaşanmasına neden olan terleme son noktaya gelindiğinde cerrahi yöntemle tedavi edilebiliyor.

 
Kişinin günlük hayatını sıkıntıya soktuğu gibi bazı mesleki faaliyetleri de engelleyebilen terleme, cerrahi müdahale ile sonlandırılabiliyor.
Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Alper Fındıkçıoğlu, her insanın az ya da çok terlediğini belirterek, “Vücut ısısının belli değerler arasında kalabilmesi buna bağlıdır" dedi.
 
Ter sıvısının kokusuz, renksiz, tuzlu bir sıvı olduğunu, ter kokusunun sebebinin ise ciltteki bakterilerden kaynaklandığını kaydeden Doç. Dr. Alper Fındıkçıoğlu, "Terleme, beynimizin ısı merkezi tarafından sempatik sinir sistemi aracılığı ile kontrol edilen bir reflekstir. Sıcak havada, fiziksel aktivite sırasında ve sonrasında, ateşimiz yükseldiğinde, heyecanlandığımızda, sinirlendiğimizde terlemeye başlarız. Terleyerek vücut ısımızı dengede tutmuş oluruz ve pek çok toksini de dışarı atarız. Ancak bazı durumlarda hiçbir sebep yokken de aşırı miktarda terleme olabilir" diye konuştu.

 SOSYAL YAŞAMDA SORUN YAŞATABİLİYOR

Aşırı terlemenin (hiperhidrozis), kişiyi rahatsız edecek sosyal ve psikolojik sorun oluşturacak düzeyde bir terlemeyi tarif ettiğini bildiren Doç. Dr. Alper Fındıkçıoğlu, “primer hiperhidrozis"in, sebebi bilinmeyen ve sadece belli bölgelerde terlemeyle seyreden bir durumu, “sekonder hiperhidrozis"in ise vücudun genelini ilgilendiren ve altta yatan dahili bir hastalığa bağlı gelişen bir durumu ifade ettiğini kaydetti.
Fındıkçıoğlu, "Bu hastalarda hormonal bozukluklar, kan şekeri düşüklüğü veya yüksekliği, menopoz, tiroit hastalıkları, kalp hastalıkları, bazı kanserler, obezite, alkol ve uyuşturucu kullanımı, aşırı tuzlu-baharatlı yeme alışkanlığı olabilir. Aşırı terlemesi olan hastalarda öncelikle altta yatan bir hastalığın olup olmadığının araştırılması gerekir. Bu durumda terlemenin tedavisi altta yatan hastalığın tedavisi ile mümkündür" açıklamasında bulundu.
 Vücudumuzun ısı ve sıvı dengesini sağlayan en önemli faktörlerden birisi olan terleme, aşırı biçimde gerçekleştiğinde sosyal hayatı da kabusa çevirebiliyor.Terleme vücudumuzun dengesini sağlar. Bazı insanlar sosyal hayatlarında sorun yaşayacak kadar aşırı terler. Aşırı terlemeye yönelik tıbbi yöntemler var.Terleme, aşırı biçimde gerçekleştiğinde kişinin sosyal hayatını kabusa çeviren bir duruma dönüşebiliyor.Terlemenin önüne nasıl geçilir? tedavisi  varmı?


EL TERLEMESİ YAZI YAZMAYA ENGEL OLABİLİYOR
 
El, ayak ve koltuk altında aşırı terlemenin, daha çok genç erişkin yaşlarda görülen ve kişilerin sosyal hayatlarını kabusa çeviren bir durum olduğunu vurgulayan Fındıkçıoğlu, “El terlemesi çocukluk çağlarında yazı yazarken defterin ıslanması ile fark edilebilir. Kişi bunun için yanında sürekli mendil havlu gibi elini kurulamayı sağlayacak şeyler taşır. Yaşı ilerleyip sosyal hayatı geliştikçe tokalaşmaktan, dokunmaktan kaçınır ve giderek içine kapanabilir. Mesleki olarak da kişiyi zor durumda bırakacak problemlere sebep olabilir. Örneğin resmi bir yazının terden ıslanması ya da kullanılan elektronik cihazların sık sık bozulması gibi. Ayrıca enstrüman (müzik aleti, silah, makas vs. gibi) kullanılması mesleki zorunluluk olan kişilerde el terlemesi çok ciddi bir problemdir" dedi.
 
KOLTUK ALTI TERLEMESİ KIYAFET SEÇİMİNİ DE ETKİLİYOR
 
Aşırı koltuk altı terlemesi olanların tek renk (siyah ya da beyaz) kıyafetler giyip terlerini gizlemeye çalıştıklarını, sık sık kıyafet değiştirdikleri ya da insanlarla görüşmekten kaçındıklarını söyleyen Fındıkçıoğlu, bunun da hem sosyal hem psikolojik sorunlara yol açtığını anlattı.
El ve koltuk altında görülen bölgesel aşırı terlemenin cerrahi dışı tedavilerinin genellikle dermatologlar tarafından uygulanan; iyontoforez, botoks gibi; etkili olabilen ancak etkisi kalıcı olmayan yöntemler olduğunu kaydeden Fındıkçıoğlu, “Cerrahi tedavi ise çok etkili, kalıcı ancak ciddi yan etkilere yol açabilen bir yöntemdir" diye konuştu.

CERRAHİ BAŞARI SAĞLANABİLİYOR
 
Başkent Üniversitesi Adana Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Alper Fındıkçıoğlu, bu cerrahi yöntemleri ise şöyle anlattı:
“Günümüzde en popüler cerrahi yöntem klipsli ETS denilen, kapalı cerrahi yöntemdir. El ve koltuk altına terleme sinyallerini taşıyan sempatik sinirler bulunur ve titanyum klipslerle kapatılarak ileti engellenir. Bu işlem genel anestezi altında göğüs boşluğuna girilerek yapılır. İşlem sonrası terleme kesilir. Yöntemin başarı oranı yüzde 90'ın üzerindedir. En önemli yan etkisi önceden fazla terlemeyen bölgelerde aşırı terleme olabilmesidir. Buna refleks terleme denir ve hastaların yüzde 10-70'i kadarında görülebilir. Diğer yan etkiler çok nadir görülür. Bunlar; ellerde aşırı kuruluk, cilt döküntüsü, his kaybı, uyuşma, ritm bozukluğu vs. olarak sayılabilir."
Doç. Dr. Alper Fındıkçıoğlu, tiroit, kalp, kanser, obezite hastalıkları bulunanlarda ise birincil cerrahi tedavilerin pek tavsiye edilmediğini de sözlerine ekledi

Son Güncelleme: 16.04.2015 22:01
Anahtar Kelimeler:
Aşırı TerlemeTerleme
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.