İSTANBUL (AA) - Turkcell, 5.5G teknolojisiyle saniyede 10 gigabit veri indirme hızına ulaşarak, bir ilke imza attı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Turkcell, geleceğe yönelik iletişim altyapıları için yeni nesil teknolojilerle ilgili AR-GE projelerini sürdürüyor. Turkcell, kablosuz haberleşme teknolojilerinin standardını belirleyen uluslararası kuruluş 3GPP'nin en yeni sürümü 5.5G (5G Advanced) teknolojisini kullanarak Huawei'yle birlikte 5G test laboratuvarında deneme gerçekleştirdi.

Bu denemede saniyede 10 gigabit veri indirme hızını aşan Turkcell, mobil internet teknolojilerinde çığır açacak bir başarıya imza atmış oldu. Bu gelişme, Turkcell'in 5G ve ötesi yeni nesil teknolojiler kapsamında yaptığı AR-GE ve test çalışmalarının önemli bir adımı olarak öne çıkıyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda "23 Nisan Konseri" Sabiha Gökçen Havalimanı'nda "23 Nisan Konseri"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Vehbi Çağrı Güngör, şirketin bu alandaki testlerinin, sadece 5.5G teknolojisi bakımından değil, gelecek 6G çağına hazırlık açısından da önem taşıdığını belirtti.

Testin Türkiye'nin dijital dönüşümüne önemli bir katkı sağladığını kaydeden Güngör, "Turkcell'in teknolojik liderliği ile gelecek ve inovasyon odaklı yaklaşımını bir kez daha vurguluyor. Turkcell, müşterilerine sadece bugünün değil aynı zamanda geleceğin teknolojilerini de sunmaya devam ederek Türkiye'nin lider telekomünikasyon operatörü olma misyonunu sürdürüyor. Türkiye'nin dijitalleşmesine ivme kazandırmak için yenilikçi teknolojilere yatırımlarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Açıklamada verilen bilgiye göre, şirketin bu teknolojisinin, önümüzdeki yıllarda daha yüksek hız ve düşük gecikmeyle veri akışı sağlayarak hayatın birçok alanında kolaylık sağlaması bekleniyor.

Kaynak: aa