15 Şubat 2016 Pazartesi 15:12
117 Okunma
Veli ve öğrencilere seçmeli ders tavsiyesi
Amasya İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (AHİMDER), öğrenci ve velilerini seçmeli dersler konusunda bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması düzenledi.

Yavuz Selim Meydanı’nda yapılan açıklamaya dernek mensupları ve vatandaşlar katıldı.
AHİMDER Başkan Yardımcısı İbrahim Aslan, velilerin gençleri din ve ahlaki değerler dünyasından kopmaması adına temel dini bilgiler, Hz. Muhammed (sav)'in hayatı, Kur'an-ı Kerim ve Arapça derslerini tercih etmeleri konusunda teşvik etmeleri gerektiğini söyledi. 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı’nın 2’inci döneminde ilkokul 4’üncü sınıf, ortaokul, lise öğrencileri ve velileri için en önemli konunun seçmeli dersler olduğuna dikkat çeken Aslan, ortaöğretim ve lisede eğitim gören öğrencilerin neden bu dersleri seçmeleri gerektiği konusunda bilgi verdi.

Ahlaklı bir toplumun yolunun ahlaklı bireylerden geçtiğine vurgu yapan Aslan, “Ahlak eğitimi ise Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimiz'in hayatından örneklerin etkili ve cazip bir biçimde teşvik edilmesiyle mümkündür. Öğrencilerimizin en temel ibadet olan namazı kılabilmeleri ve örnek insan Peygamberimiz Hz. Muhammed’in hayatını öğrenerek O'nu daha iyi tanımaları ancak küçük yaşlarda alınan eğitimle gerçekleşecektir.” dedi.

"OSMANLI TÜRKÇESİNİ ÇOCUKLARIMIZA SEÇTİRMELİYİZ"

Aslan şunları kaydetti: “Milletleri millet yapan ve o milleti diğer milletlerden ayıran temel esaslardan birisi de o milletin kullandığı dil ve alfabesidir. Dil şuurunu kaybeden bir millet, millet olma şerefini kaybetmekle yüz yüze gelir. Bu yüzden gelecekle geçmiş arasındaki köprüyü sağlam kurabilmenin yolu, Osmanlı Türkçesini okuyup anlayabilmekten geçmektedir. Ecdat ile evladı buluşturmak için Osmanlı Türkçesini de çocuklarımıza seçtirmeliyiz. Öğrencilerimiz tarafından seçmeli olarak alınan bu dersler, onların İslami konularda daha etkin bir bilgi birikimine sahip olmalarına, dini sadece akademik ve teorik bir ders olarak değil, bizzat hayatın içinde yaşanması gereken bir değer olarak anlamalarına katkı sağlayacaktır. Hayatın her alanında tehlikelerle karşılaşan çocuklarımız, kendi doğrularını ve fikir yapılarını oluştururken sağlıklı bir din ve ahlak eğitimine de ihtiyaç duymaktadırlar. Doğdukları andan itibaren bütün ihtiyaçları ebeveynleri tarafından giderilen evlatlarımızın eğitim ihtiyacı da yine velileri tarafından karşılanmalıdır.”

"GELECEĞİN İNŞASI GENÇLİĞİN İHYASIYLA MÜMKÜNDÜR"

Çocukları güvenli bir şekilde geleceğe taşımak için sahip olmaları gereken medeniyet tasavvurunun inşa edilmesi gerektiğini belirten Aslan, “Bugün okul sıralarında kendilerine sunulan bilgileri tertemiz bir zihin ile özümseyen genç dimağlar sayesinde hayalini kurduğumuz medeniyet tasavvuruna ulaşacağız. Tercihini hangi meslekten yana yaparsa yapsın her bir gencimizin manevi dinamiklere sahip olması gerektiğinin bir kez daha altını çizmek istiyoruz. Bir neslin kaderini bir önceki nesil belirler. Sizler, temel dini bilgiler, Hz. Muhammed’in hayatı, Kur'an-ı Kerim, Arapça ve Osmanlı Türkçesi derslerini seçmekle sadece bir ders seçmiş olmuyorsunuz. Aynı zamanda çocuklarımızın ve milletimizin geleceğini de seçmiş oluyorsunuz. Seçmeli derslere bu hassasiyetle bakmanızı rica ediyoruz. Unutmayalım ki geleceğin inşası gençliğin ihyasıyla mümkündür.” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.